Tatranský ľadový dóm

Ľad opäť ožije

 

starý smokovec (18.november) – Presne o mesiac, 18.12.2014 sa vysokotatranský Hrebienok opäť premení na kráľovstvo ľadu. Mega úspešný Tatranský ľadový dóm totiž čaká druhé dejstvo. Tatranci stavajú na istotu a jeho autorom bude opäť plzenský sochár František Bálek, ktorý jeho úspech odštartoval vlastnou netradičnou svadbou. Ľad na stavbu dómu bude tentokrát z Belgicka a farebné vitráže, ktoré ľadovú baziliku zatraktívnia, vytvorí Viktor Frešo, známy slovenský umelec, fotograf, maliar, sochár a hudobník.

 

Dvestoosemdesiat ľadových blokov z Belgicka sa pod rukami šikovných sochárov premení už čoskoro na v poradí druhý Tatranský ľadový dóm. V minulom roku vystavali na Hrebienku ľadovú nádheru prvýkrát, 82 dní uchvacovala návštevníkov Tatier a stala sa hitom zimnej sezóny. O to ide Tatrancom aj v tomto roku, a preto chystajú ešte väčší a ešte krajší ľadový dóm.

 

„Náš plán je začať s výstavbou začiatkom decembra. Veríme, že počasie konečne nadobudne zimný charakter. Pán Bálek sa u nás síce druhýkrát nehodlá oženiť, ale nič mu nebráni v tom, aby dóm vystaval s kolegami sochármi pre prípadných záujemcov o úchvatný sobáš v ľadovom kráľovstve na Hrebienku. Novinkou nového dómu budú farebné vitráže, ktoré pripraví známy slovenský umelec Viktor Frešo, ktorý bol napríklad členom poroty na prvom ročníku majstrovstiev ľadových sochárov Tatry Ice Master v roku 2012“, povedala Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

 

Po poľskom ľade, tentokrát sochári vyskúšajú ľad z Belgicka, Tento by mal byť ešte odolnejší. Zrealizované bude aj špeciálne prestrešenie, ktoré bude chrániť dóm pred rozmarmi počasia. Ľadový chrám bude návštevníkom prístupný zadarmo a otvorený denne minimálne do marca 2015.

 

Tatranský ľadový dóm sa stal minulú zimnú sezónu miestom rôznych koncertov, svadieb, návštev a jednoznačným hitom sezóny. Aj vďaka nemu sa Tatry zviditeľnili doma na Slovensku, ale aj v Česku, Poľsku, Ukrajine i na Pobaltí. Zaujímavý ľadový zážitok malo vďaka dómu viac ako sto tisíc návštevníkov Vysokých Tatier. Tatranci veria, že v nadchádzajúcej zimnej sezóne si nielen dóm užije viac mrazivých dní a pokoria aj návštevnosť.

 

Mráz je nutným spoločníkom výstavby dómu. Tatranci veria, že už je na ceste a v tomto roku k nim bude počas zimy priateľskejší ako tomu bolo naposledy.