Sezónna uzávera chodníkov neznamená stop

Uzávera chodníkov neznamená stop pre návštevu Vysokých Tatier

Starý Smokovec (26.október) – Vysoké Tatry čaká už túto nedeľu sezónna uzávera vysokohorských turistických chodníkov. Netreba však odkladať turistický výstroj, nakoľko sa tak nedeje komplexne po celých Tatrách. Jedná sa najmä o vyššie položené chodníky, vysokohorské prechody medzi dolinami (sedlá) a štíty. Turisti sa napriek uzávere aj v zimných mesiacoch dostanú na všetky vysokohorské chaty s výnimkou Chaty pod Rysmi. Podľa Návštevného poriadku Tatranského národného parku sa uzávera začína 01.11.2015 a ukončená bude 15.06.2016. Jej dôvodom je najmä ochrana tatranskej prírody a aj bezpečnosti turistov.

Obdobie medzisezóny je stále vhodné na turistiku a to aj napriek sezónnej uzávere vysokohorských chodníkov, ktorá Tatry čaká už od 01.11.2015.

„Príroda je to, prečo k nám turisti prichádzajú a preto rešpektujeme Návštevný poriadok TANAP-u a rovnako apelujeme na ľudí, aby ho dodržiavali. Upozorňujem však, že sa naši návštevníci nemusia obávať nedostatku miesta pre turistiku počas plánovanej sezónnej uzávery. Celoročne sú otvorené takmer všetky vysokohorské chaty (okrem Chaty pod Rysmi) a samozrejme aj chodníky k nim. Najobľúbenejšie túry sú v tomto období trasy z Hrebienka na Zbojnícku chatu alebo na Zamkovského a Téryho chatu a pre menej zdatných odporúčam prechádzku okolo Studenovodských vodopádov. Rovnako je možné prejsť niektoré úseky obľúbenej tatranskej magistrály ako napríklad zimný prechod zo Skalnatého plesa na Hrebienok, prípadne až na Sliezsky dom,“ povedala Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

 

Častejšie zmeny počasia v tomto období a sneh vyžadujú, aby turisti pri prechádzkach po Tatrách nezabúdali na kvalitnú, pevnú, ideálne aj nepremokavú obuv a teplé oblečenie.

 

Uzatvorené lokality vyžadujú pokoj pre zver. Začína totiž kamzičia ruja a svište sa pomaly zamurovávajú.

 

Turisti by nemali zabúdať ani na to, že teraz postupne prebiehajú aj jesenné technické údržby na lanovkách, aby sa strediská pripravili na zimnú lyžiarsku sezónu. Ak turisti plánujú využiť i služby lanoviek, je vhodné si vždy zistiť čo v danom termíne a lokalite premáva.

 

Sezónna uzávera niektorých vysokohorských chodníkov potrvá do 15.06.2016.

 

 

„1.november sa už tradične berie ako deň, kedy nám končí letná turistická sezóna. Práve jedenásty mesiac je v prevádzkach cestovného ruchu považovaný za obdobie, kedy je potrebné otočiť list a pripraviť sa na zimnú sezónu. Oficiálne otvorenie zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách je naplánované tento rok na 26.11.2015 kedy už po tretí krát otvoríme Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. Táto ľadová bazilika opäť prinesie niečo jedinečné, nové, zaujímavé … zatiaľ prezradíme len toľko, že celkovo sa použite takmer 70 ton ľadu a výstavba tejto atrakcie začne 6.11.2015, dodala Maťašovská.